Runner-Ups at ACM India Awards for Best Student Chapter

ACM Activities

Eminent Speaker Programs

Pune Coding League 2.0

Teacher's Day Celebration

CESA Sports League

Anantya 2018

Microsoft Student Partner

Hour Of Code

Applied CS with Android

About The Cells


At PCCOE we believe that Engineering and Co-curricular activities are both important for the development of the students and so we encourage them all

Art Circle

UNLEASH YOUR ARTISTIC SIDE

CPDC

DEVELOP YOUR PERSONALITY

PDC

IMPROVE YOUR PROFESSIONAL SKILLS

NSS

WORKS TOWARDS A BETTER SOCIETY

ISR

INSTITUTION AS A SOCIAL PARADISE

Higher Studies Cell

LEARNING NEVER STOPS

Sports Cell

ENJOYING A GOOD GAME

Grievances Cell

SHARING IS CARING

Students Achievements

Darshit Patel

XRDS

Department Editor

Abdul Wasay

Google

Google Student Facilitator

Janhavi Dahihande

University Topper

2nd position with 84%

Kedar Bartakke

Top Scrorer in GRE

Scored 333 in GRE

Anamika Kumari

ADOBE

Selected with CTC of 11 lacs

Ankush Pathak

XRDS

Department Editor

Saransh Dave

NPTEL

TOC AIR 1

Prachi Tekawade

ACM-W Lady Ada

National Winner 2016

Shreya Joshi

ACM-W Lady Ada

National Winner 2017

Team HashBin

ACM ICPC

Qualified for Amritapuri and Gwalior Regionals

Team Sudoers

ACM ICPC

Qualified for Chennai Regionals

Team Code-Reactors

ACM ICPC

Qualified for Kanpur Regionals

Opportunities for students

Google Summer of Code

Learn more

ACM ICPC

Learn more

Lady Ada Coding

Learn more

NPTEL

Learn more

Smart India Hackathon

Learn more

IMAD

Learn more

CodeChef

Learn more

HackerRank

Learn more

LeetCode

Learn more

Udacity

Learn more

Coursera

Learn more

InterviewBit

Learn more

CESA Core Team

Prof.Rahul Patil

SDW Coordinator

Mr.Rahul Pitale

ACM Faculty Sponsor

Jovian Anthony

PCCOE ACM chair

Shubham Mandhare

PCCOE ACM Vice Chair

Mohit Nakhale

Secretary

Siddharth Raut

Co-Secretary

Som Mosalagi

Treasurer

Pranjali Chaudhari

Co-Treasurer

Ketan Jadhav

Webmaster

Sainath Utturkar

Webmaster

Vineet Shinde

Webmaster

Atharva Narlawar

Membership Chair

Pratik Kolaskar

Membership Chair

Shruthi Bhat

Membership Chair

Disha Shinde

Support Chair

Aishwarya Yadav

Support Chair

The Cell Representatives

Amulya Maitre

ART CIRCLE

Mohit Shimpi

ART CIRCLE

Tejal Bhalerao

PDC

Pushpak Katkar

PDC












Hansel D'Silva

CPDC

Oorja Shrivastava

CPDC

Vaibhav Limbhore

Higher Studies Cell

Sayali Khare

Higher Studies Cell












Akshay Belhekar

NSS Cell

Soham Altekar

ISR Cell

Ruchira Gaikwad

Grievance Cell












Mohit Dalvi

Sports Cell

Neha Dhas

Sports Cell